28 marca 2024

Fragment gwiazdozbioru Korony Północnej

      Wykonałem zdjęcie tego fragmentu gwiazdozbioru Korony Północnej nie bez przyczyny. To tutaj wydarzyć ma się wybuch nowej powrotnej i bardzo prawdopodobne, że jeszcze w tym roku, a są przypuszczenia, że do września. To rzadkie zjawisko astronomiczne, będzie można podziwiać gołym okiem, czyli bez pomocy lornetki czy domowego teleskopu. 

T Coronae Borealis, niepozorna gwiazda o jasności 10 mag na krótko pojaśnieje do 2 - 3 mag. Tak naprawdę, znajdująca się w miejscu oznaczonym czerwonym kwadracikiem gwiazdka (fot. 2), to układ podwójny gwiazd, dwa okrążające się wzajemnie ciała niebieskie — biały karzeł oraz czerwony olbrzym. Biały karzeł "okrada" czerwonego olbrzyma z materii i gdy dojdzie do przepełnienia następuje wybuch nowej. Patrząc gołym okiem widzimy wtedy jakby pojawiła się na niebie nowa gwiazda. Jak działa taki układ i co się w nim dzieje zobaczyć można na filmie z AstroLife pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=Vg-ncfizfeA

Ten konkretnie obiekt wybucha co około 80 lat. Ostatni taki wybuch nastąpił w 1946 roku, a wcześniej obserwowano go w 1866 roku. Wypadałoby, że kolejny wybuch powinien nastąpić w 2026 roku, ale przed rokiem zaobserwowano lekkie pociemnienie tej gwiazdy, które widoczne było też na rok przed poprzednim wybuchem w 1945 roku. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że wybuch może nastąpić w każdej chwili. Warto więc w każdą pogodną noc spoglądać w niebo, bo od momentu wybuchu tylko przez kilka dni będzie można ją zobaczyć nieuzbrojonym okiem. A w które dokładnie miejsce patrzeć? Na samym dole mapka (fot. 4). :-)

Fot. 1. Fragment gwiazdozbioru Korony Północnej

Fot. 2. Korona Północna z oznaczonym miejscem T Coronae Borealis

Fot. 3. Korona Północna w szerszym ujęciu. 20mm, f/3.5, ISO-800, 6 sek.


Fot. 4. Położenie gwiazdy T Coronae Borealis na nocnym niebie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz