3 maja 2017

Jowisz - podejście drugie

     Pierwszomajowy Jowisz i podejście numer dwa do tej planety. Zestaw sprzętu właściwie identyczny do tego z podejścia pierwszego. Tym razem była tylko nieco lepsza widoczność i planeta wyżej na niebie. 9 kwietnia podczas moich obserwacji Jowisz znajdował się zaledwie 18° powyżej horyzontu, teraz był na wysokości 32°, co również przekłada się na widoczność. Im planeta wyżej na niebie, tym mniejszy wpływ atmosfery na jakość obrazu.
Wykonałem dwie rejestracje. Pierwsza przy użyciu jedynie soczewki Barlowa x2, gdzie planeta jest mniejsza i widać na niej więcej szczegółów. W tym przypadku jest to dokładnie taki sam zestaw jak podczas rejestracji z 9 kwietnia. W czasie 2 minutowej ekspozycji zostało zarejestrowanych 3000 klatek na filmie w formacie mov. Po przeróbce filmu na format avi pozostało 1200 klatek, spośród których 25% najlepszych zostało złożonych w programie Autostakkert!2 w jeden obraz. Zdaję sobie sprawę, że gdzieś mogę popełniać błędy i wynikowy obraz z tego materiału może być jeszcze lepszy. W każdym razie dopiero sprawdzam różne możliwe opcje i w ten sposób uczę się :-)
Jowisz z księżycami Io i Europą.
Drugą rejestrację wykonałem po założeniu dodatkowo okularu 10mm. Wyraźnie widać, że tarcza planety jest większa, jednak obraz rozmyty i nie widać tylu szczegółów. W tym przypadku ekspozycja trwała 1 minutę 57 sekund i zarejestrowało się 2925 klatek. Podczas przeróbki na format avi zachowane zostały wszystkie klatki i 25% najlepszych zostało złożonych w jeden wynikowy obraz.
Jowisz widoczny przez soczewkę Barlowa i okular Kellner 10mm.
Na końcu przygotowałem prezentację złożoną z mojego zdjęcia i programu Stellarium. Chciałem pokazać, że obok Jowisza zostały uchwycone też jego dwa księżyce Io i Europa, a ponadto przedstawić jak bardzo pomocny może być ów program. Jego odwzorowanie ułożenia księżyców Jowisza jest w tym przypadku idealne :-)
Porównanie Jowisza w programie Stellarium.
Jasność Jowisza od 9 kwietnia zmniejszyła się do -2,41 mag., a jego odległość od nas wzrosła do 677,3 mln km, to o 10,84 mln km dalej niż wówczas :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz