7 kwietnia 2016

Tranzyt Merkurego

     Już 9 maja 2016 roku, ten kto chce i może, powinien przygotować się na ciekawe i rzadkie zjawisko, jakie będzie się odbywać nad naszymi głowami. Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca (tzw. tranzyt). Rzadkie, ponieważ w przeciągu stu lat odbywa się ono zaledwie około 13 razy. Ostatnie takie zjawisko mogliśmy podziwiać 7 maja 2003 roku i trwało trochę ponad 5 godzin. Natomiast nadchodzące przejście Merkurego będzie widoczne 9 maja od mniej więcej godziny 13:12, aż do zachodu Słońca. Zejście planety z tarczy naszej gwiazdy nastąpi już po zachodzie Słońca i tego niestety nie zobaczymy z naszej pozycji geograficznej.

 
Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca 9 maja 2016 roku wygenerowany przy użyciu programu Stellarium

Tylko uwaga!!! Po pierwsze nie będziemy w stanie zobaczyć tranzytu gołym okiem i to nie tylko dlatego, że Słońce świeci bardzo mocno i może nas porazić, ale też z tego powodu, że Merkury jest zbyt mały i raczej trudno będzie go dostrzec nawet przez specjalne okulary do obserwacji Słońca. Najlepiej posłużyć się lornetką lub teleskopem, koniecznie przy użyciu specjalnych filtrów, ponieważ te urządzenia skupiają dużą ilość światła i istnieje poważna groźba utraty wzroku.
Najtańszym rozwiązaniem jest zakup folii (filtr słoneczny) Baadera ND5, dostępna w sklepach z akcesoriami optycznymi i astronomicznymi. Taką folię montuje się przed obiektywem lornetki lub teleskopu i to wystarczy do bezpiecznego spoglądania na tarczę Słońca.
Chętnym życzę udanych obserwacji… Mam nadzieję, że tego dnia niebo nie będzie przykryte chmurami i dam radę uwiecznić to zjawisko na fotografii :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz