Oficjalnie planeta karłowata, ale dla wielu wciąż jest dziewiątą planetą. Pluton, najjaśniejszy obiekt Pasa Kuipera, odkryty został 18 lutego 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Ma średnicę ok. 2370 km i krąży wokół Słońca w średniej odległości ok. 39,482 jednostek astronomicznych czyli ok. 5,9 mld km.
Długo czekałem na chwilę, by go zarejestrować. Brakowało albo czasu albo pogody. Ostatecznie w dwa dni 16 i 18 sierpnia 2018 roku miałem możliwość uchwycenia Plutona, choć warunki ku temu nie były najlepsze, tym bardziej, że planeta w tym czasie górowała zaledwie na wysokości 15° i 45'. Wyraźnie odbiło się to na jakości zdjęć. Od wykonania jednego zdjęcia, do drugiego planeta przesunęła się na firmamencie o ok. 2,3 minuty kątowe.
Planeta karłowata Pluton. Sprzęt: Newton 200/1000 + ASI 290MM na montażu HEQ5. Ekspozycja 13 x 4 sek, gain 350. |
Po dwóch dniach pogoda była niemal identyczna i przy podobnych ustawieniach ponownie zarejestrowałem Plutona, co pozwoliło mi na wykazanie, że planeta karłowata zmieniła na niebie swoje położenie:
Animacja ruchu Plutona w ciągu dwóch dni. |
Post ten dedykuję Annie Basińskiej, która z końcem lipca 2018 roku pożegnała się z naszym światem. Była orędowniczką przywrócenia Plutonowi miana planety.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz