28 lutego 2017

Koniunkcja Marsa z Uranem (27 luty 2017)

     Planety Mars i Uran znajdują się obecnie w konstelacji Ryb około 11° na północny-wschód od mocno świecącej Wenus. Wieczorami na zachodnim nieboskłonie, bardzo dobrze można zlokalizować Urana, ze względu na bliską obecność Marsa. Wczoraj znajdował się on zaledwie 44 minut kątowych na południowy wschód od Czerwonej Planety. Z tej okazji zrobiłem im wspólny portret :-) Jeden w szerszym ujęciu z ogniskową 70 mm i drugi w lekkim zbliżeniu ogniskową 270 mm. Niebo wczoraj było niezwykle czyste i nareszcie znów miałem okazję nasycić się tym przepięknym widokiem gwieździstego nieba. Około godziny 19:00 patrząc na Kapellę prawie w zenicie, zauważyłem jak z północy przemknął jasny meteor. Niestety aparat miałem skierowany w inną stronę i nie uchwyciłem tego momentu na zdjęciu, ale mimo to w pamięci pozostanie, jako obiekt umilający wczorajszy wieczór ;-)
 
Koniunkcja Marsa z Uranem - zbliżenie.

Koniunkcja Marsa z Uranem - szersze ujęcie.
 

25 lutego 2017

Kometa C/2015 V2 (Johnson)

     Kometa C/2015 V2 (Johnson) odkryta została przez J. A. Johnsona 5 listopada 2015 roku mając jasność ok. 17,1 mag. Obecnie znajduje się w północnej części gwiazdozbioru Herkulesa, gdzie w najbliższych dniach zatoczy pętle, po czym jej prędkość poruszania się po nieboskłonie zacznie wzrastać. Obecnie jej jasność wynosi 9,76 mag., natomiast w czasie najbliższego zbliżenia, które przypada w pierwszych dniach czerwca, szacuje się, że osiągnie ok. 6,6 mag. i powinna być wtedy widoczna przez małe lornetki.
     W tabeli zebrałem okresy czasów, w których Słońce znajduje się poniżej 12° pod horyzontem, a kometa powyżej 4° nad horyzontem. Czasy określiłem dla obserwatora znajdującego się w Poznaniu  lub okolicach, zatem w innych miastach należy liczyć się z niewielkimi przesunięciami minutowymi. Uwzględniłem daty co 7 dni zarówno w tabelce jak i na wykresach określających pozycje komety na niebie. Największa jasność C/2015 V2 (Johnson) przypadnie na pierwszą połowę czerwca i wtedy znajdzie się ona najbliżej Ziemi, a parę dni później Słońca. Ponadto zebrałem też okresy, w których kometa będzie przechodzić obok innych ciekawszych obiektów na niebie.


Droga komety na nocnym niebie.
 
Czasy najlepszej widoczności komety i przejścia obok ciekawszych obiektów.

Pogodnego nieba :-)

Wykorzystane: https://theskylive.com/c2015v2-info i program Stellarium.

21 lutego 2017

Księżyc, Jowisz i Spica

     Zdjęcia pięknego trójkąta Księżyca, Jowisza i najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Panny Spicy z 15 lutego tego roku. Trójkąt stworzony przez to trio był niemal równoramienny, a kąt jaki powstał przy Jowiszu prawie prostokątny, co bardzo dobrze widać na zdjęciach. Odległości kątowe między obiektami w godzinie wykonywania zdjęcia były następujące: między Księżycem a Jowiszem 3° 45', między Jowiszem a Spicą 3°35', natomiast między Księżycem a Spicą 6°.
W czasie wykonywania zdjęcia nad miastem była widoczna dość duża ilość smogu, co widać po przymglonych budynkach.