14 marca 2016

Jowisz w przybliżeniu

     W swoim codziennym, zabieganym życiu, rzadko patrzymy tam wysoko w górę. Tymczasem wczoraj wieczorem naprawdę było warto. Wystarczyła dobra lornetka, przynajmniej 10x50, a najlepiej większa i już nasze oczy mogły cieszyć się widokiem Jowisza i jego czterech największych księżyców (Io, Europy, Ganimedesa i Kalisto). Dzięki dobremu koledze, który pożyczył mi obiektyw do aparatu, tym razem mogłem wykonać poniższe zdjęcie.


Nie było to łatwe. Wykonałem około 20-tu prób z nastawieniem odpowiedniej ekspozycji i ręcznym ustawieniem ostrości (niestety AutoFocus w tych warunkach nie działa). Ostatecznie najostrzejsze z nich zamieszczam. Aż szkoda, że nie było teleskopu...
Patrząc z Ziemi, księżyce Ganimedes i Europa były bardzo blisko siebie, dlatego na zdjęciu widać je jako jeden punkt. Poniżej to samo zdjęcie w cyfrowym powiększeniu:


W celu złapania nieco więcej światła próbowałem dłuższych naświetlań, ale niestety wszystkie zdjęcia wyszły rozmyte. Najprawdopodobniej dlatego, że troszkę wiało, a statyw w tych warunkach nie był zbyt stabilny.

10 marca 2016

Jowisz w obiektywie

     W celu głębszego zajrzenia w niebo, pod koniec lutego zakupiłem lornetkę. Jest to model Celestron SkyMaster 15x70. Niestety, nie miałem jeszcze możliwości dłuższego popatrzenia w niebo, ponieważ pogoda absolutnie nie służy obserwacjom, a chwilowe przejaśnienia wykorzystałem jedynie na przypatrzenie się Jowiszowi i jego czterem największym księżycom. Parę dni później zaopatrzyłem się też w aparat fotograficzny lustrzankę Nikon D5300 i dzięki temu, że Jowisz wciąż witał nas na wieczornym niebie, mogłem zrobić swoje pierwsze astrofoto:


Nic nadzwyczajnego, zdjęcie zrobione tak na szybko. Potrzeba obiektywu o dłuższej ogniskowej albo najlepiej dobrego teleskopu, żeby zdjęcia były lepsze :) Następnym razem spróbuję pokombinować tym co mam z niewiele większym zoomem, dobraniem innych wartości ekspozycji i wykorzystaniem statywu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Nawiasem dodam (dla tych co mają dobre oczy), że po lewej stronie nieco w górę, patrząc od Jowisza, znajduje się gwiazda zmienna pulsująca Denebola - trzecia co do jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Lwa, odległa od Słońca o ok. 35,9 lat świetlnych (wielkość gwiazdowa 2,1 mag.).